Od 1. ledna 2018 začne platit nové nařízení, které má být bičem na nepojištěná vozidla na našich silnicích. Provozovatelům aut, motorek i dalších motorových vozidel bude od tohoto data vyměřena pokuta za každý den bez povinného ručení.

Výše těchto pokut zatím není stanovena, ale buďte si jistí, že bude vyšší než běžné sazby za pojištění a výrazně vyšší než naše sazby povinného ručení.

Kam vybrané peníze poputují? Pokuty bude vymáhat České kanceláře pojistitelů (ČKP) a vybrané pokuty poputují do jejího garančního fondu, který slouží k hrazení škod způsobených právě nepojištěnými řidiči.

Druhý pokus již vyjde?

Toto opatření tu již jednou bylo. Bylo zavedeno v roce 2009. A ztroskotalo o šest let později v roce 2015. Proč? Ke zrušení se tehdy přistoupilo po častých přehmatech, která měla Česká kancelář pojistitelů kvůli nesrovnalostem v registrech vozidel na svědomí. K zaplacení pokuty byli často vyzýváni předchozí majitelé aut, lidé bez aut i lidé, jejichž vozidla měla značky řádně uloženy v depozitu.

Zrušení těchto pokut ale připravilo ČKP o značnou část prostředků a chybějící peníze musely dodat pojišťovny z peněz vybraných na povinném ručení. Existoval zde tedy tlak na růst cen povinného ručení.

Proč by měl tedy druhý pokus vyjít? Situace v registrech vozidel se však údajně od té doby výrazně zlepšila, zmizela z nich nepojízdná vozidla a skončila také možnost polopřevodů. Chybovost v ukládání pokut tak má být minimální.

Jaké změny řidiče ještě  čekají?

Spolu se zavedením pokut bude naopak snížen takzvaný regres, tedy škoda, kterou může ČKP vymáhat zpětně po nepojištěných vinících dopravních nehod.

Na škodě se viníci budou podílet již jen z jedné třetiny, přičemž částka nesmí překročit hodnotu 300 tisíc Kč. Taková částka by neměla být pro nikoho likvidační. Tento strop se samozřejmě netýká případů, kdy někdo způsobí škodu úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či drog.

A co vy, máte povinné ručení v pořádku? A nemáte ho zbytečně draho? S tím vám hravě pomůžeme.

Stačí, když věnujete 5 minut k vyplnění údajů o vás a vašem vozu v našem srovnávači a dostanete nabídky od 10 TOP pojišťoven na trhu. Průměrná úspora s námi je 1 357 Kč a ušetří u nás 92 % řidičů.

Sdílet příspěvek na: