Silnice v lese nejsou zrovna dvakrát přehledné. Řidič obvykle nevidí daleko před sebe, a když se k tomu navíc přidá noc nebo mlha a zvíře připravené skočit těsně před auto, je zaděláno na problém.

Jak tento problém řešit, se podíváme ve třetím díle našeho seriálu článků Jak poznat kvalitní povinné ručení.

Škoda 40 000 Kč

Každý už o podobných srážkách slyšel, nebo je dokonce zažil. Škoda se v průměru pohybuje okolo 40 tisíc korun, čím novější a dražší auto je, tím může být vyšší. „Běžné“ povinné ručení tento druh škod obvykle nehradí, ale zřídit si kvůli tomu havarijní pojištění také nemusíte. Postačí připojištění k povinnému ručení, která zpravidla stojí pár set korun ročně.

Zvířata nejsou jen zvěř

V nabídkách pojišťoven najdete připojištění proti střetu se zvěří, ale také proti střetu se zvířetem. Nejsou to jen slovíčka, rozdíl může být velký.

Obvykle je lepší vybrat si krytí proti zvířatům. Zvěří se totiž rozumí pouze lesní (polní) zvěř, nejčastěji divočák nebo „vysoká“ (srna, jelen, daněk, sob či los:) atd.). Zvířetem je ale myšleno každé zvíře, třeba i domácí, které vám vběhne pod kola. Pojistka „proti zvířatům“ navíc pokryje i škody na zaparkovaném autu (např. poškozené kabely od drobných hlodavců).

Pojištění není vše, prevence je lepší

Samozřejmě, než mít škodu, ač uhrazenou, je vždy lepší se jí vyhnout. Typickými místy, kde může dojít ke střetu se zvěří, je rozhraní lesa a pole a odlehlejší silnice vedoucí lesem. V takových místech byste měli zpomalit a být maximálně ostražití. Mějte vždy na paměti, že přecházející srnka bude s největší pravděpodobností doprovázena i zbytkem stáda.

V případě, že už se střetu nemůžete vyhnout, zachovejte klidnou hlavu, sundejte nohu z plynu, sešlápněte brzdu a držte vozidlo v přímém směru. Přímý střet se zvířetem je bezpečnější než riskantní úhybný manévr. Náraz do stromu či protijedoucího auta obvykle způsobí mnohem víc škod!

Jak postupovat při srážce se zvířetem…

…aneb, jak se nestát pytlákem. Pokud zvíře střet nepřežije, musíte nehodu nahlásit policii ČR. Povinnost platí i v případě, že na vozidle nevznikla žádná škoda. Když tak neučiníte, můžete být obviněni z pytláctví, tj. z krádeže zvěře. Místo nehody spolu se zvířetem a vozidlem nezapomeňte vyfotit. Taková dokumentace vám poslouží jako důkaz pro pojišťovnu. Jestliže zvíře z místa srážky uteče, nafoťte alespoň stopy na silnici a detaily na vozidle, např. stopy krve a zbytky srsti.

Střet se zvěřinou je skutečně lepší v restauraci na talíři než v autě u lesa, tak na to myslete, když se budete za šera blížit po silnici k lesu. I při opatrné jízdě, ale raději buďte dobře chráněni svou pojistkou, některým nehodám nezabrání ani sebelepší a sebeostražitější řidič. 

S ochranou proti zvěři i zvířatům vám rádi ZDARMA pomůžeme v rámci asistované kalkulace povinného ručení. Stačí se nám ozvat jedním z těchto způsobů:

  • zavolejte nám ZDARMA na číslo 800 223 227 (pondělí až pátek 8:30 až 17:00)
  • nechejte nám na sebe číslo zde a my vám sami ve vámi požadovanou dobu zavoláme
  • nebo vyhledejte a kontaktujte svého poradce Salve Finance.
Sdílet příspěvek na: